بسیاری از ما روزانه از ابزارهای مکانیکی و یا ماشین های بزرگ استفاده می کنیم اما آیا تا به حال به بزرگترین ماشین آلاتی که ساخته شده است فکر کرده اید؟
به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، ماشین آلات در اندازه هایی ساخته می شوند که بعدا قرار است از آن ها استفاده شود. این در حالی است که برخی از کارها بسیار سنگین هستند و نیاز به دستگاه های بسیار بزرگ دارند. در این حالت باید دستگاه هایی بزرگ تر از حد تصور ما ساخته شود.

در صنعت معدن و ساختمانی، دستگاه‌های سنگینی برای حمل و نقل مواد به کار می‌روند که بزرگترین آن‌ها عبارتند از:

۱- بزرگترین بولدوزر: دستگاه بولدوزر دی‌۱۰۰۰ که توسط شرکت کاماتسو ساخته شده است، به عرض ۴۱ فوت و طول ۶۴ فوت می‌رسد و وزن آن حدود ۴۰۰ تن است.

۲- بزرگترین لودر: دستگاه لودر والک-ینگ ۹۵۰ اف که توسط شرکت کاماتسو ساخته شده است، دارای وزن ۳۸۵ تن و قدرت موتور ۴۰۰۰ اسب بخار است.

۳- بزرگترین خودرو بالابر: دستگاه خودرو بالابر تیراندازی چیمیکال یونیون که در ایالات متحده ساخته شده است، دارای ظرفیت ۷۵۰ تن و ارتفاع ۴۰۰ فوت است.

۴- بزرگترین گریدر: دستگاه گریدر کاترپیلار ۱۶ اچ، دارای وزن ۸۷ تن و قدرت موتور ۵۲۵ اسب بخار است.

۵- بزرگترین بیل مکانیکی: دستگاه بیل مکانیکی کاترپیلار ۶۹۶ اچ، دارای وزن ۳۶۰ تن و قدرت موتور ۵۷۵ اسب بخار است.

به طور کلی، دستگاه‌های سنگین به دلیل افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سانتا 950

این دستگاه یکی از معروف ترین دستگاه های دنیا است و البته از نظر اندازه نیز بسیار بزرگ و غول پیکر است. این دستگاه چند سال پیش 700 متر صخره را سوراخ کرد تا 33 معدنچی شیلیایی از اعماق زمین نجات پیدا کنند. این دستگاه نزدیک به 40 تن وزن دارد و قطعات آن در صورت کامل باز شدن در 42 کامیون جا میگیرند.

D575A-3SD

بولدوزر یکی دیگر از وسایلی است که در ساختمان سازی و البته کارهای صنعتی از آن استفاده می شود. این دستگاه هر چه بزرگتر باشد می توانند میزان بیشتری را در هر ثانیه خاک برداری کند و البته کار نیز سریع تر به پایان می رسد. ژاپن بولدوزری ساخته است که 21 متر طول و البته 4 متر ارتفاع دارد و  همچنین طول بیل آن نیز نزدیک به 7 متر است. این بولدوزر که در دنیا تعداد بسیار محدودی از آن وجود دارد می تواند هرجسمی را از جای خودش تکان دهد.

Liebherr T 282B

در سال 2004 در آلمان کامیونی ساخته شد که لقب بزرگترین کامیون دنیا را به خودش اختصاص داد. این کامیون می تواند 400 تن بار را با سرعت 64 کیلومتر بر ساعت جابه جا کند که این یک امکان بسیار منحصر به فرد است. از این کامیون سالانه تنها 75 عدد ساخته می شود و در بسیاری از معدن های دنیا استفاده می شود و قیمت آن نیز نزدیک به 3 میلیون دلار است. این کامیون نزدیک به 5 متر ارتفاع دارد.

عنکبوت غول پیکر

 

در سال 2008 در لیورپول دستگاهی در خیابان ها شروع به حرکت کرد که باعث حیرت بسیاری از مردم شد. آن ها از این رو بسیار شکه بودند چون با یک عنکبوت 15 متری رو برو می شدند. این عنکبوت که به صورت نمایشی در خیابان ها حرکت می کرد بعدا برای استفاده ها مکانیکی به برخی از مراکز صنعتی فرستاده شد.

دستگاه حفاری Krupp

یکی از بزرگترین دستگاه های دنیا را بار دیگر آلمانی ها ساخته اند. این دستگاه که مخصوص حفاری های بسیار سخت است 45 هزار تن وزن دارد و البته از جای خودش تکان نمی خورد. طول آن 215 متر است و ارتفاعی 95 متری دارد. این دستگاه این روزها در یک معدن ذغال سنگ کار می کند.