میکسر صنعتی چیست؟

در مواردی که تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان صنعتی نیاز به شکست مواد یا ترکیب آن ها داشته باشند، از میکسر صنعتی استفاده می کنند. میکسرهای صنعتی اغلب با نام همزن صنعتی یا مخلوط کن صنعتی نیز شناخته می شوند. یک میکسر در واقع می تواند شامل هر دستگاه یا ماشین آلاتی باشد که مواد را برای ایجاد یک فرآیند دقیق، مخلوط یا همگن می کند. کاربری ریز کردن مواد به واحدهای کوچک، یکی از فرآیندهایی است که هر دستگاه با نام میکسر می تواند بسته به ویژگی های خاص خود انجام دهد. در این بخش ما قصد داریم به معرفی و چیستی میکسرهای صنعتی بپردازیم. این بخش در واقع یک توضیح جامع از تعریف همزن صنعتی محسوب می شود. اگر شما نیز در صنعت خود به یک دستگاه برای خرد کردن احتیاج دارید، تا انتها همراه ما باشید. شاید دستگاه مورد نظر شما در تعاریف ما نهفته باشد.

میکسر صنعتی یا همزن صنعتی چیست؟

میکسرها دستگاه هایی هستند که توانایی ترکیب کردن هر مایع یا جامدی را بر عهده دارند. در واقع هدف از ترکیب این مواد، رسیدن به یک ماده نهایی مورد نظر است. به شکل استاندارد، یک میکسر دارای یک محفظه یا یک مخزن اصلی است و توسط یک تیغه یا بیلچه دوار، سعی به اختلاط یا ترکیب کردن مواد داخل مخزن می کند. بسته به این که میکسر برای چه فرآیندی استفاده می شود، می توان برای مخلوط کردن مواد در همزن ها، از اجزایی مجزا در ساختار داخلی میکسر صنعتی استفاده کرد. به طور معمول، بیلچه یا پاروی پهن و یا تیغه، عضوی ثابت از یک همزن صنعتی هستند. تولیدکنندگان میکسرهای صنعتی، معمولا محصولات خود را همراه با چند تیغه به مصرف کننده صنعتی ارائه می دهد. همراه بودن چند تیغه برای این است که به راحتی بتوان بسته به کاربری های لازم و مواد مورد نظر، عمل اختلاط یا ترکیب کردن را انجام داد. جالب است بدانید که اغلب میکسرها دارای یک ماهیت مقاومتی و بهداشتی هستند. به این معنا که در برابر خوردگی ها از فولاد ضد زنگ برای ساخت آن ها استفاده می شود. همچنین علاوه بر فولاد، نمونه هایی از آلومینیوم، تیتانیوم و چدن در ساختار میکسر صنعتی وجود دارد. در حقیقت استفاده از آلیاژهای گوناگون در انواع صنایع مورد استفاده از میکسرهای صنعتی، وابسته به کاربری هایی است که قرار است صورت بگیرد.

میکسر صنعتی در چه صنایعی استفاده می شود؟

بیشتر کارگاه های تولیدی در خط تولید خود از انواع مختلف همزن ها استفاده می کنند. همانطور که  می دانید میکسرها برای فرآیندهای گوناگونی به منظور اختلاط مواد بسیار سودمند هستند. صنایعی چون کشاورزی، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، صنایع آرایشی و بهداشی از جمله صنعت هایی هستند که  در خط تولید خود از میکسر صنعتی بهره می جویند. علاوه بر صنایع مذکور، از میکسرها در بحث تولید خمیر کاغذ و تصفیه آب نیز استفاده می شود.

محصولات بر آمده از فرآیندهای مرتبط با صنایع مذکور شامل موارد زیر است:

 • پلی اورتان
 • فرآورده هایی نفتی
 • سیلیکون
 • مواد شوینده
 • خمیر دندان
 • شامپو
 • محصولات دارویی
 • مواد شیمیایی خشک
 • مواد شیمیایی مرطوب
 • سیمان
 • و برخی دیگر از محصولات مهم وابسته به صنایع دیگر.
صنایعی که وابسته به دستگاه میکسر صنعتی هستند
صنایع غذایی

همزن صنعتی برای تولید انواع مواد غذایی و صنایع مختلف از جمله حلیم پزی، ماست بندی، شیرینی پزی، رب، شربت و عرقیجات گیاهی کاربرد دارد. نکته مهم در رابطه با صنایع غذایی این است که میکسرهای این صنایع باید از میله های فولادی استفاده کنند. فولاد ضد زنگ از واکنش های شمیایی مواد غذایی جلوگیری کرده و استانداردهای لازم سازمان بهداشت را دارد.

صنایع شمیایی

یکی از پرکاربردترین صنایعی که از دستگاه میکسر یا همزن صنعتی بهره می برد، صنایع شمیایی است. در این صنعت برای تولید انواع مواد شمیایی، شوینده های بهداشتی و صنعتی و مواد ضد عفونی کننده، وجود یک میکسر کاملا ضروری است.

صنایع داروسازی

مواد بهداشتی از جمله کرم های بهداشتی و مراقبتی، مواد دارویی بهداشتی و هر آنچه در صنایع دارویی دیده می شود را بدون وجود یک دستگاه میکسر صنعتی نمی توان تولید کرد.

صنایع ساختمانی

شاید شنیدن نام میکسر در صنایع ساختمان عجیب به نظر برسد؛ با این حال برای اختلاط بسیاری از مواد ساختمانی از جمله مصالح ساختمانی خمیری یا پودری، درست کردن ملات و نقاشی ساختمان با رنگ ها، از میکسرهای صنعتی استفاده می کنند.

آشنایی با انواع میکسر صنعتی

میکسر صنعتی بسته به کار و فرآیندی که مصرف کننده از آنها انتظار دارد، به نام های مختلفی تقسیم می شوند. انواع همزن های صنعتی که در بازار رایج هستند را در ادامه معرفی می کنیم.

.1میکسر پارویی  (Paddle Mixer)

در این همزن صنعتی یک قطعه پارویی شکل به کار رفته که در امتداد یک محور افقی در حال چرخش است.

2. میکسر ساکن (Static Static)

تفاوت این میکسرها در نوع تیغه های آن است. تیغه های به کار رفته در این میسکر به صورت صاف، نازک و نواری شکل بوده و اجزای آن بدون حرکت هستند. در واقع در این دستگاه مخلوط کن صنعتی به جای حرکت قطعات، مواد با نیروی زیادی با یکدیگر ترکیب می شوند. یکی از مزیت های این نوع میکسر را در سادگی شستشو و تمیزی آن باید معرفی کرد که به دلیل آرایش خاص تیغه های آن است.

3. میکسر برشی بالا (High Shear Mixer)

برخلاف میکسر صنعتی ساکن یا استاتیک که قطعات در آن حرکت نمی کنند، در میکسر برشی بالا، سرعت بسیار زیاد بوده و می توان از آن برای همگن کردن ذرات یا تجزیه و امولسیون سازی استفاده کرد.

4. میکسر درام (Drum Mixers)

این همزن صنعتی برای ترکیب موادی که گرانروی بالایی دارند طراحی شده است. از این میکسر در صنعت ساختمان برای ترکیب انواع چسب ها و سیمان ها استفاده می کنند. میکسر درام یک محفظه استوانه ای دارد که شروع به چرخیدن کرده و مواد را با یکدیگر مخلوط می کند. در صنایعی که لازم است مواد با اندازه های مختلف به راحتی با یکدیگر مخلوط شوند، میکسر درام کارساز است.

5. میکسر خاص (Certain Mixer)

از این میکسر صنعتی معمولا در صنایع خاصی استفاده می شود. این دستگاه می تواند برای مخلوط کردن، خمیر کردن و لایه لایه کردن مواد به کار بروند. یکی از صنایع وابسته به میکسر خاص، صنایع غذایی است که باید الزامات بهداشتی در آن کاملا رعایت شده و از میکسرهای خاص استفاده کنند.

 

6. هموژنایزر (Homogenizer)

هموژنایزر از دیگر میکسرهای صنعتی است که سال ها برای پردازش مواد غذایی و تحقیقات فناوری استفاده می شده است. این دستگاه همزن صنعتی می تواند برای مخلوط کردن مواد یا تجزیه و شکستن آنها استفاده شود.

 

7. امولسیون (Emulsifier)

میکسر امولسیون، یک دستگاه با سرعت بسیاری بالا است که برای ترکیب مواد از یک صفحه با منافذ زیاد استفاده می کند.

 

8. همزن مایعات (Agitator)

موادی که ویسکوزیته پایینی دارند، مانند مایعات مختلف، برای ترکیب شدن یا پردازش به میکسر خاصی نیاز دارند که همزن مایعات یا اگیتاتور نام دارد. از این همزن نمی توان برای موادی که حالت چسبنده دارند استفاده کرد.

 

9. میکسر دسته ای (Batch Mixer)

در نهایت به میکسر دسته ای یا بچ می رسیم که یک میکسر صنعتی برای اختلاط مواد در زمان های متغیر است. این میکسر مقداری از مواد داخل خود را مخلوط کرده و سپس آن را با مواد بعدی جایگزین می کند. توجه داشته باشید هر کدام از میکسرهای مذکور بسته به این که قرار است در چه فرآیندی اعم از خردن کردن یا مخلوط کردن استفاده شوند، مطرح هستند. در واقع می توان اینطور توضیح داد که نوع میکسر، بسته به متریال استفاده شده در ساختار و بسته به نوع ماده ای که قرار است ترکیب شود می تواند نام مخصوص به خود را داشته باشد. همچنین باید در نظر داشته باشید که هر میکسر، در ارتباط با ترکیب یا اختلاط ماده خشک یا مرطوب، ممکن است نیازمند تعویض مخزن یا تیغه باشد. یا به کل ممکن است برای هر دو نوع از مواد قابل استفاده نباشد.